Slohovky jedné třídy

Slohovky jedné třídy photo

Slohovky jedné třídy

Na konci letošního června vyšla oficiálně v nakladatelství FLÉTNA publikace mapující skrze slohové práce žáků život jedné třídy na druhém stupni základní školy - s příznačným názvem „Slohovky jedné třídy“.  Samozřejmě, že jde o slohy žáků, kteří se v Lukově stali historicky prvními absolventy povinné školní docházky a vyšli z této školy „až“ v deváté třídě, a to právě v uplynulém školním roce 2023/2024. Stalo se tak díky odvážnému rozhodnutí lukovských zastupitelů z před několika let, že zdejší škola bude rozšířena o druhý stupeň základního vzdělávání.

Slohy jsou nejen nahlédnutím do myšlení „náctiletých“ od šestky až po devítku, ale také jistým – a již i historickým exkurzem do nedávno uplynulých let, které nebyly  vůbec jednoduché. Lehkost a často i vtip dětského jazyka však dokáže odlehčit i náročná témata.

Všichni jste srdečně zváni k tomu, abyste do ruky o prázdninách vzali nenáročné čtení ze školy – slohové práce lukovských deváťáků – od nejjednodušších slohových útvarů dopis, vypravování, charakteristika, až po úvahy skutečně „už více náctiletých“, kteří se právě teď, po úspěšných přijímačkách, vydávají na své další životní cesty.                                 PhDr.Jana Langerová

Knížku je možné zakoupit ve škole nebo na obecním úřadu v Lukově v době úředních hodin pro veřejnost.

Nejkrásnější odměnou pro povolání učitele je možnost být přímým účastníkem růstu žáků. A to ve všech možných významech slova růst.

Děti v období puberty rostou téměř před očima a nabývají fyzickou sílu. Dívky získávají ženskou něžnost a vnitřní záři (i když někdy z nejistoty zastíranou stylem oblečení a chování), chlapci mužní a hlasy uječených výrostků postupně klesají do podmanivých barytonů mladých mužů. S přibývajícími roky roste zručnost dětí, rozšiřují se jejich manuální dovednosti a zvyšuje se tělesná a sportovní výkonnost.

Žáci staršího školního věku se v průběhu vzdělávání seznamují s řadou oborů lidské činnosti. Získávají základní poznatky z vědních disciplin, rozvíjí se jejich logika, schopnost abstrakce, kritické myšlení a komunikační gramotnost v rodném i cizích jazycích. Poznávají různá povolání, začínají se orientovat ve světě práce a možnostech osobní kariéry. Pokud mají v tomto náročném, ale krásném životním období kolem sebe motivující a respektující průvodce (rodiče, pedagogy, kamarády,…), začnou si uvědomovat svůj neomezený duševní potenciál a vědomě ho rozvíjet.

Tento časosběrný soubor prací našich prvních deváťáků je názorným dokladem jejich všestranného růstu a utváření pohledu na svět. Vyrostli nám před očima mladí lidé, kteří zanechali nesmazatelné stopy v našich učitelských srdcích i myslích. Vzhůru do života, milí skorostředoškoláci!                                                                     PaedDr. Jolana Vlková, ředitelka a třídní učitelka