Zdravotní upozornění

Zdravotní upozornění photo
Vážení rodiče,

dnes 25.3.2024 nás jedna maminka upozornila, že u jejího dítěte byl diagnostikován černý (dávivý) kašel a probíhá léčba antibiotiky.

Přeposílám informace od Krajské hygienické stanice Zlín:

Černý kašel neboli pertuse, je nakažlivá kapénková infekce. V současné době probíhá toto onemocnění u naočkovaných osob s většinou lehkým průběhem bez komplikací.Onemocnění je nebezpečné hlavně u malých dětí, které ještě nebyly naočkované. Nemoc se přenáší vzdušnou cestou při přímém styku s nemocným. Přenos předměty potřísněnými sekrety horních cest dýchacích je vzácný. Inkubační doba nemoci je 7-21 dní, nejčastěji 7-10 dní. Rychlá a přesná diagnostika onemocnění pertusí je důležitá pro včasné zahájení správné antibiotické léčby, a tím snížení rizika přenosu na další osoby v kontaktu.

Opatření v kolektivních zařízení:

1. Dítě po laboratorně prokázaném onemocnění způsobeném Bordetella pertussis nebo Bordetella parapertussis je možné přijmout do kolektivního zařízení až po ukončení cílené léčby antibiotiky;

2. Do kolektivního zařízení, kde se vyskytlo onemocnění způsobené Bordetella pertussis, by neměly docházet neočkované či neúplně očkované děti proti černému kašli ode dne vyřazení nemocného dítěte z kolektivu po dobu maximální inkubační doby, která činí 21 dní;

3. O zařazení dětí do kolektivního zařízení, kde se vyskytlo onemocnění způsobené Bordetella parapertussis, rozhoduje místně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví;

4. Děti očkované řádně a v termínech, mohou do kolektivního zařízení docházet;

5. Děti z rodin, kde se vyskytlo onemocnění způsobené Bordetella pertusis, mohou do kolektivního zařízení docházet až po 21 dnech od posledního styku s nemocným.

6. V rámci protiepidemických opatření v případě výskytu onemocnění v kolektivu je potřeba dbát na pravidelném větrání pobytových místností a dodržení četnosti úklidu, včetně dezinfekce.

Pokyny pro rodiče:

Pokud je vaše dítě očkované, může bez obav dále chodit do školy.

Neočkované děti by měly zůstat do 14.4.2024 doma.

Pokud by vaše dítě kašlalo, navštivte dětského lékaře k posouzení stavu.

Po přeléčení antibiotiky může i nadále přetrvávat tzv.rekonvalescentní kašel. V této době již dítě není infekční a může do kolektivu.